16. 11. 16
Odsłony: 11381

          Dobrzeń Wielki, będący siedzibą Urzędu Gminy, jest bardzo atrakcyjną do zamieszkania miejscowością. Oddalony jest od Centrum Opola o 15 km, do którego można dojechać dobrze zorganizowaną komunikacją autobusową lub samochodem szybciej niż z jednego krańca Opola do drugiego.
Północna Obwodnica Opola , którą przecina się w drodze do miasta, umożliwia łatwy dojazd do wszystkich dróg wyjazdowych z Opola, autostrady oraz do hipermarketów, bez potrzeby wjazdu do Centrum.

          W Dobrzeniu Wielkim mieszka 4,5 tyś osób. A w całej Gminie prawie 14 tyś. Gmina Dobrzeń Wielki jest jedną z najbogatszych gmin wiejskich w kraju. Co jest widoczne na codzień w rozwinietej infrastrukturze. W Dobrzeniu i w Czarnowąsach dostępne są mieszkańcom wszystkie media niezbędne w domach, jakie posiada miasto Opole.
Duże, ale nieuciążliwe i nowoczesne uprzemysłowienie oraz znaczna ilość małych firm generuje dochody w budżecie Gminy, które od wielu lat inwestowane są w infrastrukturę mieszkaniową, sportową, kultury i rekreacji oraz bazy szkolnej. Duża ilość firm oraz sąsiedztwo Opola ułatwiają znalezienie atrakcyjnej pracy w pobliżu miejsca zamieszkania.
Wyróżniającą cechą Gminy Dobrzeń Wielki spośród gmin Powiatu Opolskiego jest dbałość władz samorządowych i mieszkańców o ekologię i zdrowe środowisko, w którym mieszańcy żyją. Wszystkie działajace na terenie Gminy firmy produkcyjne wyposażone są w najwyższej klasy urządzenia ograniczające emisję zanieczyszczeń. Wsie gminne posiadają sieci wodociągowe i kanalizacyjne, zaprowadzona jest selektywna zbiórka odpadów, a większość budynków Dobrzenia i Czarnowąsów korzysta z ogrzewania tanim ciepłem z Elektrowni Opole lub z gazu sieciowego, przez co nie zauważa się częstego w innych miejscowościach uciążliwego zadymienia.
Ponad 1/3 powierzchni stanowią lasy, część północna tych lasów to skraj Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

Te wszystkie uwarunkowania sprawiają, że mieszkając tutaj można korzystać dowoli z czystego powietrza, okolicznych lasów i licznych akwenów wodnych, a także wykorzystując w razie potrzeby bliskość dużego miasta.

          Na codzień nie występuje potrzeba opuszczania Dobrzenia Wielkiego, ponieważ w centrum są do dyspozycji mieszkańców najbardziej potrzebne instytucje i obiekty, a mianowicie doskonale wyposażone szkoły (Podstawowa, Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Zawodowych), przedszkole, Dom Kultury z licznymi sekcjami zainteresowania, Urząd Gminy, Ochotnicza Straż Pożarna,  2 kościoły, ośrodek zdrowia z dyżurną sanitarką,  3 boiska sportowe, Ośrodek Caritas świadczący usługi rehabilitacyjne, Komisariat Policji, Poczta, Bank, Kręgielnia, 2 restauracje, kilka pabów, i wiele różnych sklepów.
          W sezonie letnim, na skraju lasu (kilkaset metrów od Osiedla Energetyk), otwierane jest kąpielisko z dyżurującymi ratownikami. W okolicznych lasach znajdują się przygotowane dla wędkarzy akweny wodne z terenami do biwakowania. Każdego lata, przez 3 miesiące, w wioskach gminnych organizowane są w każdy weekend ogólnodostępne festyny, na których bawią się mieszkańcy nie tylko Gminy Dobrzeń. Prężnie działające kluby sportowe pozwalaja młodym na rozwój sportowych zainteresowań.
          Rodowici mieszkańcy dbają tutaj o dawne zwyczaje i obrzędy, z których są bardzo dumni. Nowych mieszkańców stale przybywa, dlatego, że te tereny uznawane są za bardzo atrakcyjne i wygodne do osiedlenia się. Polecamy także stronę: www.dobrzenwielki.pl